Ploché střechy a střechy s mírným sklonem se používají na stavbách obytných, veřejných, správních, průmyslových, zemědělských, sportovních, apod. Tyto střechy se rozdělují na střechy jednoplášťové, dvouplášťové, větrané a nevětrané, s tepelně izolační vrstvou pod i nad krytinou, sklonité i bezespádé, střechy nepochůzné i pochůzné, s násypem kameniva nebo zeminy, se zahradní úpravou, zavodněním apod.
Výhody
- zmenšují celkovou výšku budovy
- možnost zastřešení členitých půdorysů
- možnost účelového využití střešních ploch
- snadný přístup
- úspora materiálu,
- menší pracnost.
Nevýhody
- nutný odborný návrh skladby střešních vrstev, nutnost správného tepelně technického posouzení
- důsledné dodržování technologických postupů při realizaci
Typy, verze střech
- Střechy nezateplené
- Střechy zateplené polystyrénem EPS nebo minerální vatou
Následně dělíme na:
- s PVC folie
- s SBS pásy
Vlastnosti a parametry střech
Střechy PVC folie
Výhoda lehká konstrukce, difuzně otevřená což zabezpečuje zbavení se vzniklých kondenzátů z konstrukcí střešních plášťů. Velmi jednoduchá opracovatelnost střešních detailů, dlouhodobá trvanlivost. U některých vybraných výrobců záruky až 10 let.
Výhody PVC folií:
- Střešní krytinu tvoří vždy jen jediná vrstva fólie o tloušťce izolační vrstvy zpravidla pouze 1,5 mm až 2,6 mm.
- Přitížení střešní konstrukce krytinou činí maximálně 3,2 kg/m2.
- Všechny spoje střešní krytiny jsou vytvořeny svary o vysoké pevnosti a naprosté vodotěsnosti s možností jejich dalšího napojení.
- Střešní krytina dlouhodobě odolává povětrnostnímu namáhání a ultrafialovému slunečnímu záření.
- Střešní krytina odolává chemicky agresivním vlivům ovzduší, průmyslových exhalací, výluhům z betonu a řadě dalších látek.
- Střešní krytina se vyznačuje vysokou pevností, průtažností a pružností a zachovává si své užitné vlastnosti v širokém rozmezí teplot od -30 °C do +80 °C.
- Střešní krytina odolává ve smyslu příslušných norem přelétavému ohni a sálavému teplu, speciální typ fólie je bez použití zatěžovací vrstvy vhodný i do požárně nebezpečných úseků střech.
- Příznivá míra propustnosti hydroizolační fólie pro vodní páru usnadňuje průběžnou difúzi vlhkosti ze střešního pláště do ovzduší.
- Fólie je odolná proti prorůstání kořenů, napadení mikroorganismů a plísněmi.
- Univerzálnost použití fóliového systému je založena na jeho široké variabilnosti pro různá uplatnění.
- Fólie se při použití separační vrstvy může klást přímo na asfaltové krytiny.
- Povrch krytiny dobře odráží a minimálně pohlcuje sluneční tepelné záření.
- Životnost krytiny je na základě dosavadních dlouhodobých praktických zkušeností a laboratorních testů nejméně 30 let.
- Systém umožňuje komplexnost dodávky střešní krytiny včetně montáže oplechování a podkladních i následných ochranných vrstev.
- Je zaručena vzájemná kompatibilita střešní krytiny se všemi v rámci systému dodávanými doplňkovými a pomocnými prvky.
- Na obvodové oplechování se využívají poplastované plechy, na které se fólie přímo navaří, a které nevyžadují žádnou údržbu.
- Výrobci poskytují záruku na funkčnost střešních hydroizolačních fólií aplikovaných podle tohoto předpisu na dobu 10 let.
- Provádění prací je možné téměř celoročně pouze s výjimkou deště, sněžení a teplot pod -5°C. Krytinu lze klást i na vlhký podklad.
- Krytina nevyžaduje po celou dobu své životnosti údržbu (mimo úklidu listí apod.).
- V případě poškození krytiny je možná její snadná opravitelnost.
- Po dožití krytiny je snadno proveditelná celková obnova, případně demontáž.
- Vhodnost fóliové izolace v požárně nebezpečném prostoru.
Mezi hlavní odlišnosti náleží zejména:
- jednovrstvost střešní krytiny – krytina je za všech okolností a v celé ploše střechy tvořena pouze jedinou vrstvou hydroizolační fólie
- bezúdržbovost střešní krytiny (mimo úklidu listí apod.)
- dokonalá separace a dilatace fóliové vrstvy od podkladu (při mechanickém kotvení a přitížení)
- vysoká průtažnost fólií pohybující se u homogenních typů přes 300 % systém umožňuje konstrukčním řešením vyloučit většinu klasické klempířské práce při montáži systému mechanickým kotvením hydroizolace lze vyloučit použití rozpouštědlových systémů a otevřeného ohně
- možnost spolehlivého odvádění vodních par z vlhkých vrstev střešního pláště předepsaným plnoplošným podložením fóliové povlakové vrstvy technickými textiliemi ze syntetických vláken s minimálním difúzním odporem
- nutnost zajištění fóliové krytiny před účinky sání větru
- nutnost stabilizace fóliové krytiny před účinky vnitřních sil
- nutnost separace fóliové vrstvy krytiny celoplošně technickou textilií ze syntetických vláken od všech druhů sousedících vrstev (podkladových, násypových, provozních) s výjimkou materiálů vyrobených z minerálních vláken
- nutnost vyloučení přímého styku fóliové krytiny s některými stavebními hmotami a chemikáliemi (dehet, rozpouštědla, polystyren apod.)
SBS a APP pásy
Jsou asfaltové pásy s nosnou vložkou a s asfaltovou hmotou upravenou pro hydroizolační účely modifikačními přísadami. Cílem modifikace asfaltové hmoty modifikovaných asfaltových pásů je zvětšit rozmezí jejich použitelnosti, tj. odstranit nebo snížit křehkost asfaltů při teplotách pod 0° C a na druhé straně omezit stékavost při vyšších teplotách.
Modifikované asfaltové pásy proti klasickým (oxidovaným) asfaltovým pásům mnohonásobně větší tažností, vyšším bodem měknutí povlakové hmoty a vysokou mechanickou odolností pásu při záporných teplotách.
V současné době převládají dva způsoby modifikace asfaltových pásů. Jedná se o plastickou modifikaci pomocí ataktického polypropylénu (APP modifikace) a elastickou modifikaci pomocí styren-butadien-styrenu (SBS modifikace).
Životnost střech a záruční doba
- PVC Folie – výrobce se shodují v životnosti až 30-let. Záruky jsou poskytovány 10 let.
- SBS a APP pásy- životnost uvádí jednotliví výrobci různě 2-15let.